Årets Bild och Klubbmästerskap 2016

På tisdagskvällen 10/1 träffades vi i Bruksgården för årets första möte och då redovisades slutklämmen för 2016. Programmet för 2017 var uppe på tapeten och vilka utflykter, resor och andra aktiviteter, som ska genomföras. Några av de tävlingar, som har varit borta under 2016, kommer också tillbaka och det blir en hel del prövande med både kamera, mobil och skrivare.

– Det ska både vara roligt och lärorikt, sa klubbens ordförande Björn Öringbäck, som hade klurat en hel del på olika aktiviteter.

Så till redovisningarna: Årets Bild 2016 hade lämnats till Folkare Fk i Avesta och där hade bedömningen gjorts.

– Som vanligt är kvaliteten lite blandad, men de bästa bilderna tycker vi är riktigt läckra, var det generella utlåtandet från juryn.

thomas-johansson-björn-öringbäck-annika-zetterlund

Det blev framför allt Thomas Johanssons kväll. Han tog hem segern i alla tre klasserna på Årets Bild och dessutom Klubbmästartitlen. Björn Öringbäck och Annika Zetterlund kom tvåa resp. trea i klubbmästerskapet.

Alla resultat finns att se under fliken Tävlingar och resultat 

Text och gruppfoto: Inger Aftonljus

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Kommentera