Julavslut i klubben

Tisdagen 5 december samlades vi i klubben för att se resultatet av Årets Bild och få oss lite innanför västen.

fotoklubben

Vi kollade inlämnade bilder och fick sedan resultatet via dator och projektor.

– Oj, det här var inte roligt, sa Thomas, när han insåg, att han vunnit alla tre klasserna i Årets Bild. Det klart att det var roligt. Han hade bara velat ha lite mer konkurrens förstås. Det hade vi andra väl inte haft något emot heller, men just nu är det Thomas, som dominerar i klubbens tävlingar. Tidigare har det varit andra ”mästare”, som till exempel Gunnar Björkman, som länge var klubbens ansikte utåt.

Thomas-Johansson-telefonbild

Vi säger förstås Grattis Thomas!

Thyra hade kokat gröt och Inger hade griljerat en skinka och dessutom fanns både bröd, smör och ost att mumsa på. Det blev mycket trevlig samvaro, som avslutades med kaffe och lingonpepparkaka.

Nu har vi lov till januari, då vi tillsammans med FK Oktav i Hällefors ska vara värdar för en riktig stortävling, nämligen Närke Bergslags Foto. Hälleforsarna ordnar visning och samvaro medan vi tar hand om listor, bilder, jurysök och presentation. Det här är något vi ser fram emot.

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.